Slowfashion, udržitelná móda - co to vlastně znamená?

Udržitelná móda protipólem takzvané fast fashion - rychlé módy, která je typická pro svou nadprodukci a dopad výroby na životní prostředí.

Každý týden se v obchodech objevuje další a další nové oblečení, které nás má přesvědčit, že je nutně potřebujeme a donutit nás nakoupit další věci, které vydrží pár vyprání a velmi rychle končí jako odpad na skládkách. Polyesterové vlákno, ze kterého je většina fast fashion oblečení vyráběna, se rozkládá i několik stovek let.

Oblečení v rámci fast fashion je vyráběno dělníky v rozvojových zemích, kteří pracují v nelidských podmínkách, v nebezpečném prostředí a bez spravedlivého ohodnocení. Problém není pouze zneužívání lidské pracovní síly, výroba fast fashion vede k vyčerpávání cenných přírodních zdrojů, znečišťování životního prostředí při výrobě a recyklaci.

Odpovědí na trend fast fashion je tzv. slow fashion neboli pomalá, udržitelná móda, která v spojuje prvky ekologie, etiky a fair trade. Základem slow fashion je otevřenost a upřímnost vůči zákazníkům, kvalitní výroba, dostatečné ocenění výrobku a zamyšlení se nad dopady výroby na naše životní prostředí. Učí nás, že můžeme mít oblečení méně, ale zato mnohem kvalitnější, které nám s řádnou péčí vydrží velmi dlouhou dobu.

Udržitelná móda je nejen o snížení spotřeby oblečení, o recyklaci či upcyklaci, ale o správné volbě udržitelných materiálů, ze kterých je oblečení ušito. Ale o tom si povíme příště.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení