O nás

 

Dvě Veroniky (Konečná a Wisiorková) z Havířova, to jsme my. Obě jsme se tady narodily a známe se tak dlouho, kam nám jen paměť sahá. Počátek našeho přátelství patří někam do šedivého sídliště a jednoho vysokého paneláku, kde jsme obě bydlely.

Jednou, když jsme seděly u kafe, říkám Verunce K. :"Pořád ještě šiješ? Neušila bys mi nějaké sportovní oblečení?". Chtěla jsem vlastní legíny a tričko, které bych mohla využít do natáčení vlastních pohybových videí.

Na další kávě (ano, obě nesmírně milujeme kávu) vytáhla VK tolik nápadů a návrhů na další oblečení, že jsme se vlastně ani nenadály a už jsme plánovaly budoucnost našeho společného businessu.

Verca a Verca

 

Název SPOLU nás pak napadl každou zvlášť, takže když jsme pak hledaly vhodný název a předložily si tohle slovo, bylo to jasné. Tvoříme totiž spolu. Label už tak byl jen doplněk, který by to oddělil od jiných, kteří "spolu" využívají. 

Už jsme měly objednané první látky a nápady na první kousky oblečení. Do toho přišla pandemie a naše snaha pomoci ostatním v akutním nedostatku roušek. Doslechly jsme se, že látkové roušky můžou pomoci proti šíření viru, a tak jsme nabídly lidem na sítích, že je ze zbytků látek ušijeme a jen za poštovné pošleme každému, kdo nám napíše.

Spustily jsme něco, co jsme ani v nejmenším nečekaly. Obrovskou vlnu reakcí, přišlo nám tolik zpráv, že jsme ani nebyly schopné je všechny přečíst, na tož všechny poptávky uspokojit.

 

Původní prostory SPOLU label

 

Do šití jsme nakonec zapojili skoro 20 dalších dobrovolníků, kteří nám pomáhali s administrativou, šitím, rozvozem a sháněním dalšího materiálu. Všichni SPOLU a zadarmo, ve svém volném čase. Aby pomohli dalším lidem. Ta solidarita byla tenkrát neskutečná. Nakonec jsme rozeslaly okolo 5.tis ks roušek. Stálo nás to měsíc života, kilometry šikmých proužků a hromadu děkovných (někdy i méně děkovných od těch, na které se nedostalo :D) zpráv. Ale dalo nám to taky základ pro naše další pokračování.

Našly jsme si prostory, protože pokračovat v šití doma se nedalo. VK opustila práci na částečný úvazek a začala naplno kouzlit v naší šicí dílně. Založily jsme e-shop, začaly jezdit po marketech a snažily se najít směr značky.

Chtěly jsme a pořád chceme šít oblečení, ve kterém se všechny ženy budou cítit pohodlně a zároveň u toho nebudou vypadat "jako ztracený maratónec" jak rády říkáme :D Oblečení, které se dá nosit do fitka, ale i na procházku do města. K podpatkům do kanceláře i k teniskám na kafe.

 

SPOLU label tvoří spolu

 

Další důležitou věcí pro nás je udržitelnost. Chceme šít z látek, které jsou kvalitní, které mají co nejšetrnější dopad na životní prostředí, u jejichž výroby dostanou všichni férově zaplaceno. Záleží nám taky na tom, aby vám oblečení dlouho vydrželo. 

Verča K. tvoří nápady, přenáší je na střihový papír, pak na látku a pak vykouzlí se strojem a je to (teda není to jen tak jednoduše, ale o tom zase někdy jindy :D). Já, Verča W., se starám o e-shop, sociální sítě a další administrativu a máme dojem, že nám to dohromady dobře jde. Snažíme si to totiž dělat hezké. Na dílně nám aktuálně pomáhají další dvě úžasné pomocnice. 

 

-73-min

 

Opustily jsme náš maličký prostor a přestěhovaly se do většího. Otevřely jsme sdílenou prodejnu, která podporuje další lokální tvůrce a šicí dílnu, kde pořádáme kurzy šití, ale taky šijeme pro ostatní malé značky, oblečení na míru i zástěry pro rodinné podniky. 
Zůstáváme věrné udržitelnosti, snahu využít všechnu látku na maximum, tak aby nezbývalo moc odpadu. Šijeme jen z udržitelných materiálů, nejčastěji ze lnu, organické bavlny, tencelu, bambusu a econylu. Přejeme si, aby naše zákaznice viděly, jak nádherné jsou, stejně tak, jako to vidíme my, když si zkouší naše oblečení. Bez ohledu na to, kolik jim je a jakou velikost nosí. 

Rok 2023 končíme s těžkým rozhodnutím uzavřít prodejnu. Byla to nádherná zkušenost, která nám ukázala hlavně to, že když se tříští energie na spoustu míst, žádná z těch oblastní nedostane 100%. A právě s tím vstupujeme do roku 2024. Stěhujeme se do prostorů, které nám jako šicí dílně více vyhovuje. Chceme se věnovat více rozvoji naši vlastní značky a e-shopu. Zůstáváme věrné udržitelnosti, maximálnímu využití látek i pohodlnému oblečení. Poprvé přinášíme pánské kousky, pro ty vaše polovičky :)

Děkujeme, že jste s námi SPOLU.